Na co zwrócić uwagę wybierając siewnik?

Na co zwrócić uwagę wybierając siewnik?

Zakup siewnika nie jest dzisiaj raczej luksusem, a rzeczą konieczną do prowadzenia upraw zgodnie z najnowszymi standardami. Każde gospodarstwo, które chce prezentować się nowocześnie, a zarazem generować dużo obfitych plonów i konkurować z innymi przedstawicielami branży powinno zainwestować w sprzęt. Akurat siewnik jest jednym z najchętniej wybieranych wśród rolników. Dowiedz się, na co zwracać uwagę podczas jego zakupu.

W jakim celu będziesz użytkował siewnik?

Z uwagi na to, ile rodzajów siewników możemy spotkać, istotne jest ustalenie, w jakim celu będziesz je użytkował. Jeżeli zależy Ci na urządzeniu do wysiewania zbóż, roślin motylkowych oraz rzepaku, rozważ siewnik rzędowy w wersji talerzowej lub stopkowej. Do przygotowywania gleby i jej nawożenia wykorzystuje się siewniki pasowe, z kolei w wysiewie roślin szybko kiełkujących przydają się siewniki rzutowe równomiernie rozprowadzające ziarno na powierzchni pola.

Najważniejsze parametry siewników

Siewniki, nie tylko z uwagi na różne przeznaczenie, ale też wielkość upraw, jakimi się „zajmują” mogą mieć wyposażenie podstawowe lub bardziej zaawansowane. Oczywiście dużo zależy od Twoich osobistych oczekiwań, ale też budżetu, jakim dysponujesz w ramach tej inwestycji.

Bez wątpienia istotne jest to, jaka będzie moc ciągnika. Z jednej strony oczekuje się dużej mocy i zwartego tempa prac, z drugiej, w celu optymalizacji kosztów, na mniejszych poletkach warto rozważyć urządzenia słabsze i bardziej zwrotne.

Z wielkością maszyny i mocą silnika wiąże się bezpośrednio to, jak duża jest uprawa. Czy to małe czy wielohektarowe gospodarstwo o charakterze przemysłowym. Na takich polach łatwiej manewrować dużymi maszynami, a korzystanie z małych trwałoby znacznie dłużej. Wreszcie, małe siewniki pobierają mniej mocy i są bardziej zwrotne, co sprawdzi się na polach o nieregularnym kształcie, gdzie miejsca do manewrowania jest mało.

Bardzo istotne w przypadku siewnika jest to, jak duże ziarna wysiewa. Siewnik zawsze należy dopasować do charakteru gospodarstwa i profilu jego działalności. Na szczęście nie zawsze musisz decydować się na jeden typ siewnika. Dostępne są także maszyny uniwersalne z opcją regulacji aplikatorów.

Wreszcie budżet. Jeżeli na nabycie siewnika masz przeznaczoną konkretną kwotę, wówczas niektóre maszyny będą poza Twoim zasięgiem. Jednak nie oznacza to rezygnacji z jakości – przeciwnie.

Skontaktuj się z doradcą, aby poznać dostępne opcje finansowania swoich zakupów.